Hydroizolacja w płynie

Folia w płynie to produkt innowacyjny, wodoszczelny materiał, który zyskuje na popularności w budownictwie. Jest to substancja jednoskładnikowa, która może zapewnić skuteczną ochronę przed wodą i wilgocią.

Spis treści:

Czym jest folia w płynie?

Folia w płynie to specjalna substancja wykonana na bazie żywic syntetycznych. Materiał ten tworzy szczelną i elastyczną powłokę, która chroni podłoże lub ściany. Preparat jest gotowy do użycia od razu po zakupie i wymaga jedynie przemieszania, podobnie jak farba przed malowaniem ścian. Jest to elastyczny i wodoodporny materiał, który może być stosowany na różnych powierzchniach. Często wykorzystywany pod okładziny ceramiczne.

Właściwości folii w płynie – gdzie najlepiej stosować?

Hydroizolacja przy pomocy folii w płynie może być stosowana na różnych materiałach budowlanych, takich jak beton, tynk cementowy, jastrych, pustaki ceramiczne, beton komórkowy i inne. Nie jest zalecana jednak do izolowania drewna. Warto ją stosować w pomieszczeniach narażonych rozwojem pleśni i grzybów, oraz w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Łazienka

W łazience aplikacja folii w płynie jest konieczna aby zapewnić szczelność i izolację przeciwwilgociową. Zabezpieczenie ścian i podłóg przed wodą i wilgocią jest bardzo ważne w łazience. Za sprawą nadmiernej wilgoci, na ścianach może pojawić się pleśń lub grzyb, który może powodować uszczerbek na zdrowiu naszym i najbliższych. Często folię w płynie stosuje się podczas remontu łazienki.

Kuchnia i pralnia

W kuchniach i pralniach, gdzie istnieje ryzyko zalania wodą, wykorzystanie folii w płynie może zapewnić dodatkową ochronę. Szczególnie narażonym miejscem będzie okolica zlewu i rur. Natomiast w pralni należałoby zabezpieczyć okolice pralek lub suszarek. W obu przypadkach folia w płynie zapewni bezpieczeństwo podłóg, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych kosztów w razie awarii.

W jaki sposób prawidłowo stosować folię w płynie?

Zabezpieczenie pomieszczeń mieszkalnych przy użyciu folii w płynie jest łatwe i bezproblemowe. Hydroizolację można aplikować przy pomocy wałka malarskiego, pędzla lub pistoletu natryskowego. Możliwe jest także nakładanie za pomocą pacy stalowej. Istotnym jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które ma zostać zaizolowane. Należy usunąć wszelkie resztki po farbie lub klejach i innych zanieczyszczeniach oraz wyrównać nierówności przy pomocy masy naprawczej lub produktami, które bazują na żywicach syntetycznych. W przypadku podłoży gipsowych zaleca się zmatowić je grubym papierem ściernym.

Nakładanie warstw

Zaleca się nakładanie dwóch warstw folii w płynie. Pierwszą powłokę można nakładać wedle uznania, należy jednak pamiętać, aby druga powłoka została położona prostopadle względem pierwszej. Ile schnie folia w płynie? Czas schnięcia każdej z warstw wynosi od 2 do 8 godzin. Druga warstwa folii powinna być nałożona tylko wtedy, jeśli pierwsza warstwa hydroizolacji wyschła.

Mankiety hydroizolacyjne do rur i narożników, taśmy uszczelniające

Przed aplikacją folii w płynie należy zabezpieczyć okolice rur oraz narożników w strefie łączenia ścian i podłóg przy pomocy mankietów hydroizolacyjnych oraz taśmy uszczelniającej. Dopiero po zastosowaniu mankietów nakładamy na całą powierzchnię materiał izolacyjny.

Folia w płynie na zewnątrz – izolacja balkonów i tarasów

Czy płynna folia hydroizolacyjna jest odpowiednia do użytku na zewnątrz? Jeżeli jest to produkt wysokiej jakości, będzie skutecznie chronił przed warunkami pogodowymi. W przypadku izolacji tarasu czy balkonu należy wybrać środek mrozoodporny, a później położyć płytki.

Czy warto stosować hydroizolację w płynie?

Właściwości folii w płynie niosą ze sobą wiele korzyści, ale i wad. Materiał ten jest dość elastyczny ale niezbyt odporny na uszkodzenia mechaniczne. Poniżej opiszemy pokrótce wady jak i zalety folii w płynie.

Zalety

  • łatwość aplikacji – hydroizolacja w płynie jest łatwa w użyciu i nie wymaga specjalistycznego sprzętu, wystarczy pędzel lub wałek,
  • elastyczność – po związaniu folia jest elastyczna, co pozwala na lepsze dopasowanie do powierzchni,
  • wodoodporność – folia w płynie tworzy nieprzepuszczalną warstwę wodoodporną, która chroni przed wilgocią,
  • wszechstronność – może być stosowana w różnych wnętrzach i na różnych powierzchniach, co czyni ją wszechstronnym rozwiązaniem; w zależności od rodzaju folii, można stosować ją jako hydroizolację podpłytkową (na zewnątrz do izolacji balkonów i tarasów, wewnątrz również przy ogrzewaniu podłogowym).

Wady

  • możliwość uszkodzenia – folia w płynie jest słabo odporna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego wymaga dodatkowej warstwy ochronnej, takiej jak płytki ceramiczne,
  • ograniczenia w zastosowaniu – niektóre powierzchnie, mogą wymagać specjalnych produktów lub nie są zalecane do użycia z folią w płynie (jednym z takich materiałów jest chociażby drewno).

Porównanie z innymi metodami hydroizolacji

Obecnie na rynku można znaleźć wiele produktów służących do izolacji przeciwwilgociowej. Wśród nich znajdziemy różne masy uszczelniające czy zaprawy hydroizolacyjne z przeznaczeniem na zewnątrz. Jednak wybór odpowiedniego produktu zależy od miejsca zastosowania i indywidualnych preferencji. Folia w płynie charakteryzuje się łatwiejszą aplikacją i większą elastycznością, jednak głównie znajduje zastosowanie wewnątrz budynków. Na zewnątrz do izolacji balkonów, tarasów czy basenu może okazać nie nieodpowiednim materiałem zabezpieczającym. Należy również pamiętać że folia w płynie jest materiałem mało odpornym na uszkodzenia mechaniczne, dlatego jej zastosowanie zewnętrzne może być znacznie droższe, z racji na potrzebę zastosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Guma w płynie

Jednym z ciekawszych płynnych materiałów do hydroizolacji jest guma w płynie – elastomer bitumiczny z domieszką polimerów. W odróżnieniu od folii, płynna guma nie wykazuje cech kruchości i z powodzeniem może być stosowana na zewnątrz. Guma w płynie może sprawdzić się na wielu powierzchniach – papa, metal, blacha, styropian, piana PUR, PCV, EPDM, w tym istnieje możliwość stosowania w przypadku drewna. Z powodzeniem można także pokryć powierzchnie wykonane z betonu. Choć stosowana najczęściej jako uszczelnienie i masa bitumiczna do renowacji dachów z papy (wystarczy zaaplikować nową warstwę izolacyjną na istniejącej powłoce), guma w płynie jest znakomitym środkiem do izolacji tarasów i balkonów. Chroni przed działaniem wody, nie przepuszcza wody i wilgoci w strukturę podłoża i nie traci swoich właściwości nawet w przypadku wody stojącej.

Jest to produkt gotowy do użycia zaraz po otwarciu, podobnie jak płynna folia. Posiada jednak większą gęstość, co przekłada się na lepszą przyczepność. Możliwe jest wykonywanie okładzin ceramicznych na płynnej gumie, również na zewnątrz, gdyż guma CWS R jest odporna na promieniowanie UV. Guma w płynie może być aplikowana poprzez natrysk, co zapewnia wyjątkową ciągłość hydroizolacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *