Dachy z papy są popularnym rozwiązaniem na dachy płaskie i te o niewielkim kącie nachylenia. Hydroizolacje wykonane z papy są stosunkowo tanie i łatwe w montażu, ale wymagają regularnej konserwacji. W przeciwnym razie mogą zacząć przeciekać, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń części budowli. Nie ważne, z jakiej metody hydroizolacji korzystasz — warto regularnie sprawdzać stan pokrycia dachowego. Cykliczna kontrola da Ci pewność, że powłoka dachu jest pod stałą ochroną, a materiały użyte do izolacji spełniają swoją rolę. Jednak nawet jeśli nie wykryjesz żadnych usterek, warto co kilka lat zakonserwować izolację, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Jaki środek do konserwacji papy wybrać?
Spis treści:
- na czym polega konserwacja papy?
- sposoby konserwacji papy na dachu
- renowacja papy na zimno
- preparat do renowacji papy
- jaki środek do konserwacji papy kupić?
- wskazówki producenta
- jak aplikować produkt?
Na czym polega konserwacja papy?
Materiały budowlane pod wpływem czasu niestety zaczynają tracić swoje właściwości. Dlatego regularne kontrolowanie pokrycia dachowego, a także wykonywanie renowacji są tak ważne. Konserwacja, czy też renowacja dachu polega na naprawieniu lub zabezpieczeniu wierzchniej warstwy pokrycia dachowego. Celem jest wykonanie jednolitej, bezspoinowej powłoki na powierzchni pokrycia dachowego. Użyty produkt powinien być odporny na działanie promieni UV, a także mieć dobrą przyczepność do podłoża. W zależności od użytej technologii — produkty będą różnić się żywotnością i trwałością. Jednak wszystkie mają wspólną cechę — chronią przed wilgocią.
Sposoby konserwacji papy na dachu
Do konserwacji dachu z papy można wykorzystać dwa rodzaje środków:
- Konserwacja papy na ciepło – polega na rozgrzaniu papy i nałożeniu na nią kolejnej warstwy papy lub masy bitumicznej. Metoda ta jest skuteczna, ale wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i umiejętności.
- Konserwacja papy na zimno – polega na nałożeniu na papę specjalnego preparatu konserwacyjnego. Metoda ta jest łatwiejsza w wykonaniu, ale może być mniej skuteczna niż konserwacja na ciepło.
Renowacja papy na zimno
Konserwacja dachu z papy na zimno polega na nałożeniu na istniejącą warstwę papy kolejnej warstwy bitumicznej. Może być przeprowadzona na dwa sposoby:
- Metoda rozpuszczalnikowa — wykorzystuje preparaty zawierające asfalt, syntetyczne substancje oraz inne dodatki jak organiczne rozpuszczalniki. Jest szybsza i łatwiejsza w wykonaniu, ale wymaga stosowania środków ochrony osobistej i zachowania ostrożności.
- Metoda bezrozpuszczalnikowa — wykorzystuje preparaty niezawierające rozpuszczalników. Jest bardziej czasochłonna i wymagająca, ale również bezpieczniejsza i trwalsza.
Konserwację dachu z papy należy przeprowadzać regularnie, co kilka lat. Częstotliwość zależy od stanu dachu i warunków atmosferycznych. W przypadku starszych dachów z papy konserwację należy przeprowadzać częściej, co 2-3 lata. Dachy wykonane z nowoczesnych pap mogą być konserwowane co 5-10 lat.
Preparat do renowacji papy
Środki do konserwacji papy na zimno są dostępne w różnych rodzajach. Najczęściej wykorzystywane są:
- Masy asfaltowe – są to najtańsze preparaty do konserwacji papy na zimno. Są jednak stosunkowo kruche i mogą pękać pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Niestety masy asfaltowe mogą być łatwopalne.
- Masy asfaltowo-kauczukowe – są bardziej elastyczne i odporne na uszkodzenia niż masy asfaltowe. Do tej grupy możemy zaliczyć np. dysperbit czy Izobit Dk.
- Guma w płynie – to elastomer bitumiczny, najbardziej elastyczny i trwały preparaty do konserwacji papy na zimno, który nie wymaga rozcieńczania. Guma jest m.in. odporna na promieniowanie UV, dzięki czemu nie wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń, takich jak posypki mineralne.
Wymienione produkty sprawdzą się nie tylko w przypadku dachów, ale również do wykonywania wierzchnich warstw izolacji przeciwwilgociowej innych elementów na zewnątrz budynku, ale także do konstrukcji podziemnych — przykładowo zbiorników wodnych. Wymienione produkty są bardzo często używane i możesz je dostać nawet w internetowym sklepie budowlanym. Są pakowane w pojemnikach od 1 do 20 kg.
Jaki środek do konserwacji papy kupić?
Przy wyborze środka do konserwacji papy na zimno należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
- Rodzaj papy — do konserwacji papy termozgrzewalnej należy stosować specjalne środki przeznaczone do tego typu papy.
- Stan dachu — w przypadku dachów w dobrym stanie można zastosować tańsze środki, takie jak masy asfaltowe. W przypadku dachów z większymi uszkodzeniami należy zastosować bardziej elastyczne i trwałe środki, takie jak elastomery bitumiczne.
- Okoliczności pogodowe — w przypadku konserwacji dachu w niskich temperaturach należy stosować środki, które nie wymagają rozgrzewania.
Wskazówki producenta
Przy wyborze środka do konserwacji papy na zimno należy zawsze kierować się zaleceniami producenta. Producent podaje w instrukcji informacje o rodzaju papy, do której jest przeznaczony środek, o warunkach jego stosowania oraz o sposobie aplikacji. Produkty należy nakładać z zachowaniem ostrożności — zgodnie z instrukcją. Jedna najlepszym sposobem jest zlecenie prac specjalistom. Wówczas zyskasz pewność, że prace zostały wykonane prawidłowo, a ty możesz cieszyć się bezpiecznym dachem — bez przecieków.
Jak aplikować produkt?
Aplikację środka do konserwacji papy na zimno należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku większości środków wystarczy nałożyć je na czystą i suchą powierzchnię za pomocą pędzla, wałka lub specjalistyczną metodą natryskową. W przypadku renowacji zniszczonego pokrycia dachowego — należy najpierw pozbyć się wszystkich odstających lub ukruszonych fragmentów i dokładnie wypełnić wszystkie ubytki. Należy pamiętać, że przed aplikacją produktu — warto zaczerpnąć wiedzy u specjalisty, który doradzi i pomoże wybrać lub opracować optymalne rozwiązanie.