Uszczelnienie komina na dachu

Ulewne deszcze i długotrwałe opady deszczu nie są sprzymierzeńcem szczelności dachu. Podczas oddziaływania niekorzystnych warunków pogodowych mogą pojawiać się przecieki, a one z kolei mogą powodować liczne straty, a nawet powstanie grzyba! W takiej sytuacji musisz działać szybko. Obecnie na rynku masz do wyboru wiele możliwości naprawy przeciekającego dachu. Nie odkładaj naprawy na później, bo tylko powiększysz straty. Sprawdź, co możesz zrobić, aby uszczelnienie komina na dachu było skuteczne i trwałe.

Spis treści:

Dlaczego dach przecieka?

Nawet najmniejsze zawilgocenie powinno być powodem do zmartwień. Odłożenie problemu na później nie sprawi, że problem zniknie. Długotrwałe zawilgocenie może prowadzić do pojawienia się zacieków na ścianach, a także do zniszczenia konstrukcji dachu. Taka sytuacja wymaga już gruntownego remontu, aby naprawić zniszczenia, a koszty takiego remontu są naprawdę wysokie. Jednak, aby uniknąć tak ekstremalnych sytuacji, po prostu reaguj od razu nawet na najdrobniejsze przecieki i uszkodzenia.

Najczęstszymi przyczynami przecieków, w szczególności przy dachach spadzistych są m.in. wykorzystywanie tańszych zamienników, niż oryginalnych części oraz nieprawidłowości powstałe podczas wykonywania pokrycia dachowego. Częstym problemem jest również stosowanie elementów, które pochodzą od wielu producentów. To również niekorzystnie wpływa na jakość wykonania pokrywy dachowej, a w przyszłości skutkuje nieszczelnością.

W przypadku dachów płaskich głównym problemem są niedokładnie wykonane połączenia pomiędzy elementami izolacji np. w przypadku układania warstw papy termozgrzewalnej. Newralgicznymi miejscami w dachu płaskim, szczególnie narażonymi na przecieki są również miejsca przy kominach, rurach wentylacyjnych, wyłazach i wszystkich innych elementach, które wystają z dachu. Wówczas dokładne ułożenie i dopasowanie warstwy izolacyjnej jest utrudnione, a dodatkowo wymagają o wiele więcej uważności – szczególnie, kiedy materiałem izolacyjnym jest np. papa termozgrzewalna.

Przecieki przy kominie

Przeciek znajdujący się tuż przy kominie to najczęstsza zmora każdego rodzaju dachu. Co wpływa na powstawanie przecieków akurat w tym miejscu? Kominy przechodzą na wylot przez całą strukturę dachu. Dodatkowo jest to miejsce narażone na działania różnych czynników atmosferycznych, a także fizycznych np. śnieg, wiatr, deszcz oraz rozkurczanie się elementów pod wpływem temperatur. Wszystkie wymienione czynniki wywołują wzajemne poruszanie się komina oraz pokrycia dachu, dodatkowo czynią to miejsce szczególnie narażonym na występowanie przecieków. Właśnie dlatego dobra izolacja dachu, szczególnie w miejscu przy kominie powinna być super wytrzymała, a także elastyczna.

Najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych szkód jest ciągłe monitorowanie newralgicznego miejsca i natychmiastowe działanie w przypadku odkrycia nawet najdrobniejszej nieszczelności w hydroizolacji.

Jak wykonać skuteczne uszczelnienie komina na dachu?

Jednym z najczęstszych sposobów na zabezpieczenie dachu jest wykonanie specjalnego blaszanego kołnierza. Najczęściej jest zrobiony z blachy cynkowej lub ocynkowanej. Zdarza się również, że jest wykonany z miedzi lub aluminium. Połączenie komina oraz kołnierza wzmacnia się za pomocą np. Silikonu lub innych materiałów elastycznych. Wszelkie sztywne rozwiązania w zupełności się nie sprawdzą, ponieważ prędzej popękają, a każda nawet najdrobniejsza szczelina będzie idealna do zatrzymania wody i tworzenia przecieków.

Drugim, nieco nowszym rozwiązaniem jest specjalna dekarska taśma izolacyjna. Taka taśma jest samoprzylepna i składa się z bitumu oraz elastomerów. Całość została wzmocniona warstwą metalizowanej folii. Taki rodzaj zabezpieczenia będzie świetną opcją dla praktycznie wszystkich rodzajów pokryć dachowych – blachodachówek, dachówek ceramicznych, blach trapezowych i wiele więcej.

Jak uszczelnić komin na dachu z papy?

Jeśli mamy do czynienia z dachem wykonanym z papy najczęściej po prostu kładzie się kolejną warstwę papy.

Jednak obecnie branża oferuje o wiele nowocześniejsze rozwiązania. Jednym z nich jest guma w płynie – jest to elastomer bitumiczny z dodatkiem polimerów. Produkt charakteryzuje się naprawdę wysoką odpornością na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, dodatkowo jest bardzo elastyczny, a jednocześnie bardzo prosty w użyciu.

Jeśli chcesz naprawić przeciekający dach za pomocą gumy w płynie, wystarczy pędzel oraz geowłóknina. Geowłóknina zdecydowanie wzmocni izolację w miejscu styku komina z pokrywą dachową, a płynna konsystencja gumy w płynie pozwoli dotrzeć do każdej szczeliny. Wystarczy jedynie kilka godzin, aby warstwa gumy zastygła. Już po tak krótkim czasie otrzymasz w pełni funkcjonalną i trwałą hydroizolację.

Obecnie na rynku można kupić nawet zestawy naprawcze do dachów płaskich. Zestaw składa się z gumy w płynie, pędzla oraz z geowłókniny- czyli wszystkiego, czego potrzebujesz, by zabezpieczyć dach i ograniczyć negatywne skutki przecieku.

Przeciekający dach? Z gumą w płynie pozbędziesz się przecieków szybko i efektywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *