Jak uszczelnić dach z papy

Każdy nawet najdrobniejszy przeciek dachu musi od razu zostać naprawiony. Każdy moment opóźnienia naprawy stwarza zagrożenie dla całej konstrukcji dachu. Przez przeciek na dachu do budynku dostaje się woda, która, podobnie jak każde drobne zawilgocenie jest bardzo niebezpieczna i powoduje wiele problemów takich jak zacieki, rozwój grzybów i pleśni, która z biegiem czasu niszczy elementy konstrukcji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uszczelnić dach z papy, żeby uniknąć problemów.

Spis treści:

Środki do uszczelniania dachu – najpopularniejsze produkty

Aktualnie rynek oferuje nam naprawdę sporo rozwiązań służących do uszczelniania dachu. Każdy z preparatów pozwala na uszczelnienie dachu z różnego rodzaju materiałów, przykładowo z blachy oraz papy, a także innych materiałów. Jedne z najbardziej popularnych preparatów służących do hydroizolacji oraz konserwacji pokryć dachowych to m.in. różnego rodzaju masy uszczelniające, powłoki bitumiczne, preparaty z dodatkiem poliuretanów i taśmy dekarskie. Składy produktów są naprawdę różne, ale każdy z nich ma jedno najważniejsze zadanie – uszczelnienie pokrycia dachowego i zminimalizowanie przecieków.

Masa asfaltowa

Masa asfaltowa, jak sama nazwa wskazuje, zawiera asfalt. Produkt najczęściej znajduje się w formie plastycznej masy, której można użyć praktycznie natychmiast. Wraz z dodatkiem różnych składników chemicznych asfalt tworzy bardzo elastyczną substancję, która świetnie sprawdzi się podczas doraźnego naprawienia powłoki dachowej.

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się masa asfaltowa?

Szczególnie w przypadku doraźnych napraw przecieków, naprawy uszkodzeń w przypadku dachu z papy, np. szczelin, dziur, pęknięć itp. Może również służyć do łączenia i uszczelniania połączeń – przykładowo blacha-cegła czy blacha-blacha. Świetnie sprawdzi się również w zabezpieczeniu newralgicznych miejsc dachu takich jak łączenia przy parapetach, kominach czy innych elementach wystających.

Skład masy asfaltowej sprawia, że produkt cechuje się bardzo dobrą przyczepnością do wielu materiałów budowlanych, włączając w to najpopularniejsze powierzchnie z papy, drewna, blachy czy betonu.

Jedną z największych zalet stosowania masy asfaltowej jest to, że można jej używać w praktycznie każdych warunkach atmosferycznych bez negatywnego wpływu warunków pogodowych na jakość i szczelność.

Pomimo świetnych parametrów zaleca się stosowanie masy asfaltowej wyłącznie do napraw pokryć dachowych. Aby przedłużyć żywotność uszczelnienia wykonanego za pomocą masy asfaltowej, należy pokryć masę również warstwą odporną na promieniowanie UV.

Masa asfaltowo-kauczukowa

Preparat jest stosunkowo tani i co najważniejsze – można go stosować nawet na styropian. Jest to produkt bardzo podobny do zwykłej masy asfaltowej z jedną ważną różnicą – zawiera syntetyczny kauczuk. Konsystencja preparatu przypomina pastę. Podczas mieszania substancja staje się bardziej płynna, natomiast jeśli substancja znajduje się w stanie spoczynku, zwiększa swoją gęstość oraz lepkość.

W przeciwieństwie do zwykłej masy asfaltowej masę z dodatkiem kauczuku stosuje się raczej do konserwacji, czyli zabezpieczenia pokrycia dachowego lub do tworzenia lekkiej hydroizolacji na powierzchni całego dachu, a także powłok, które mają przeciwdziałać wilgoci również w innych miejscach, np. fundamenty, piwnice czy balkony.

Często masę kauczukowo-asfaltową można spotkać jako preparat do gruntowania powierzchni pod zastosowanie innych materiałów izolacyjnych, np. pod papę czy materiały bitumiczne. W takim przypadku masa musi zostać rozcieńczona z wodą w odpowiednich stosunkach.

Masę asfaltowo–kauczukową należy zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Guma w płynie – niezawodny elastomer bitumiczny

Płynna guma jest środkiem bitumicznym, który wzbogacono o specjalną mieszankę polimerów. Konsystencja płynnej gumy jest zbliżona do gęstej cieczy. Produkt jest gotowy do natychmiastowego użytku – od razu po otwarciu opakowania. Gumę w płynie można nakładać bezpośrednio na oczyszczone podłoże przy pomocy pędzla lub wałka, nie wymaga żadnych specjalnych podkładów, katalizatorów czy utwardzaczy.

Jak uszczelnić dach z papy - środki do uszczelniania

Płynna guma ma bardzo szerokie zastosowanie, choć głównie wykorzystywana jest do szybkiej naprawy przeciekających dachów z papy, blachy czy betonu. Często wykorzystuje się ją także do izolacji fundamentów, tarasów, balkonów czy uszczelniania zbiorników wodnych – jak np. oczka wodne. Środek doskonale sprawdza się jako szczelna hydroizolacja dachów płaskich, ponieważ powstała membrana charakteryzuje się bardzo wysoką elastycznością (do 800%) nawet przy dużych amplitudach temperatury. To sprawia, że powłoka „pracuje” wraz z podłożem, które podlega naturalnym prawom rozszerzalności cieplnej. Guma w płynie nadaje się zarówno do szybkich napraw, jaki i do tworzenia całościowych powłok hydroizolacyjnych o wielkiej powierzchni (wówczas stosuje się natrysk agregatami hydrodynamicznymi). Materiał jest odporny na promieniowanie UV, nie ma zatem potrzeby stosowania dodatkowych warstw ochronnych. Jeśli zastanawiasz się jak uszczelnić dach z papy, to płynna guma jest jak najbardziej odpowiednim produktem.


Taśma dekarska

Taśma dekarska to samoprzylepny rodzaj taśmy bitumicznej, która posiada również dodatkową aluminiową warstwę ochronną. W zależności od potrzeb możemy je znaleźć w różnych wersjach – różnią się szerokością.

Taśmę dekarską możemy stosować w wielu przypadkach. Znakomicie spisuje się jako materiał naprawczy w przypadku przecieków, a także jako materiał uszczelniający bardzo narażone na przecieki miejsca, czyli przykładowo parapety, rynny czy również do uszczelniania miejsc na dachu wokół komina.

Różne obróbki blacharskie również mogą zostać zabezpieczone za pomocą taśmy dekarskiej, która również w takiej roli sprawdzi się znakomicie.

Impregnująca masa uszczelniająca

Impregnująca masa uszczelniająca do dachów w większości przypadków bazuje na akrylu i jest wzbogacona włóknami syntetycznymi. Preparat ma konsystencję pasty i cechuje go znakomita elastyczność oraz wodoszczelność.

Masa uszczelniająca na bazie akrylu podobnie jak szpachla dekarska oraz masy asfaltowe świetnie sprawdzi się w przypadku szybkiej naprawy każdego rodzaju powierzchni dachowych, ale nie tylko – bardzo często stosuje się ją również w przypadku balkonów i tarasów.

Substancja może być nakładana w każdych warunkach pogodowych. Produkt jest również sam w sobie odporny na działanie promieni UV, więc nie potrzeba dodatkowej warstwy ochronnej. Kolejną cechą impregnującej masy uszczelniającej jest również jej znakomita przyczepność do każdego rodzaju podłoża – betonu, blachy, papy, materiału PCV i nawet do szkła.

Uszczelniająca szpachla dekarska

Czym jest szpachla dekarska? Najczęściej są to masy bitumiczno-kauczukowe z dodatkiem włókien syntetycznych.

Szpachle dekarskie świetnie sprawdzą się w przypadku szybkiej naprawy przecieków na dachach z różnego rodzaju materiałów. Nie zaleca się stosowania jej jako samodzielną izolację na całej powierzchni dachu. Szpachla również świetnie nadaje się do prac wykończeniowych przy dachu, czyli przykładowo do sklejania poszczególnych warstw papy, uszczelniania newralgicznych miejsc na dachu, szczególnie narażonych na przecieki.

Warstwa uszczelniająca jest bardzo trwała, elastyczna i śmiało można ją stosować również w kontakcie ze styropianem.

Szpachla dekarska jest idealnym materiałem do wypełniania szczelin, wyrównywania powierzchni i uszczelniania newralgicznych miejsc.

Jak uszczelnić dach z papy? – Najlepsze produkty

Rynek oferuje nam naprawdę wiele rozwiązań, które umożliwiają nam naprawę i uszczelnienie dachu w przypadku wystąpienia przecieków. Który materiał zatem najlepiej wybrać? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Wybór produktu będzie zależał od pewnych czynników. Każdy rodzaj wymienionych produktów ma swoje określone właściwości, na podstawie których dobieramy produkt do własnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *